DĚLENÍ SÝRŮ PODLE TVRDOSTI

 

Jak to, že některé sýry jsou tak měkké že si je můžete natřít na chleba, zatímco jiné jsou křupavé a tak tvrdé až si na nich téměř vylámete zuby?

Tvrdost sýra vychází z poměru mezi sušinou a vodou. Čím méně vody sýr obsahuje, tím je sušší a tvrdší. Mimo jiné konzistenci sýra neurčuje jen voda, ale i tuk. Sýry tvrdnou zejména zráním, kdy se z nich postupně ztrácí vlhkost. Zrající sýry často zrají na dřevěných prknech, které vodu přirozeně nasávají).

Dle tvrdosti znalci dělí sýry na:

Čerstvé - Mají vysoký obsah vody a jsou určeny pro rychlou konzumaci bez dalšího zrání, například tvaroh či Fromage frais.

  Cheedees_mekke_syry

Měkké - Tyto sýry procházejí krátkým obdobím zrání. Jsou tak smetanové, že je lze někdy i mazat na chléb, například Camembert, Brie, Neufchatel.

Polotvrdé - Polotvrdé sýry mají hutnou strukturu, ale lze je ještě snadno krájet. Při lehkém stlačení jsou pružné, například Gouda, Eidam.

Tvrdé - Jsou robustní, tvrdé a křupavé. Často je nelze ani nakrájet, aniž by se sýr rozdrobil. Většina těchto sýrů se proto nabízí také v nastrouhané nebo namleté formě. Příkladem je Parmezán, neboli velice vyzrálá Gouda.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.